Koncert finałowy - 19 kwietnia 2024, Gabi Gąsior - projekt „Niebo"

Gabi Gąsior
Gabi Gąsior

Gabi Gąsior - projekt „Niebo". To autorski projekt muzyczny wokalistki Gabrieli Gąsior, który przygotowała wspólnie ze swoim mężem basistą Wojciechem. Tworzy go 15 nowych utworów, które swoimi treściami inspirują do patrzenia na rzeczywistość przez pryzmat życia wiecznego. 70-minutowa podróż muzyczna prowadzi słuchacza od utworów popowych, poprzez mocniejsze rockowe brzmienia, utwory z elementami muzyki etnicznej, soulowej i jazzowej, aż do klimatycznych ballad.

Cały materiał muzyczny został zaaranżowany na 25-osobowy zespół wokalno-instrumentalny. Inspiracją do powstania projektu stał się fragment 21-go rozdziału Apokalipsy św. Jana:

[...] Oto przybytek Boga z ludźmi i zamieszka wraz z nimi,
i będą oni Jego ludem, a On będzie "BOGIEM Z NIMI"
I otrze z ich oczu wszelką łzę, a śmierci już odtąd nie będzie.
Ani żałoby, ni krzyku, ni trudu już [odtąd] nie będzie,
bo pierwsze rzeczy przeminęły».

Głównym celem projektu jest przedstawienie Nieba, które jest realne, bliskie i dostępne dla każdego człowieka. Jest osiągalne nie tylko po śmierci, ale w pewnym stopniu także już tu na ziemi.

„Projekt tworzy 15 autorskich piosenek, które dotykają dwóch rzeczywistości: ziemskiej i niebiańskiej. Z jednej strony opowiadają o nas ludziach, którzy zmagamy się z codziennością, niekiedy bardzo trudną. Poszukujemy „raju na ziemi”, którego wciąż nie potrafimy odnaleźć.

Zapominamy, nie znamy lub nie do końca wierzymy w to obiecane nam Niebo.
Z drugiej strony utwory pokazują nam, że niebiańska rzeczywistość jest obecna w naszym ziemskim życiu. Przenika je i nas samych. Możemy w niej przebywać, poruszać się, odbywać naszą ziemską wędrówkę. Ostatecznie to w niej możemy odnaleźć pełnię szczęścia.”

Cały materiał muzyczny został zarejestrowany na żywo podczas trzydniowej sesji nagraniowej w lipcu 2022 roku. Na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej obok artystki stanął 25-osobowy zespół wokalno-instrumentalny pod kierownictwem Wojciecha Gąsiora, a gościnnie udział wziął raper Arkadio oraz 30-osobowa śpiewająca grupa dziecięca. Cały zespół został nagrany na 9 kamer, a
dźwięk na 86 śladów audio pod reżyserskim okiem Irminy Śliwińskiej

Wszystkie utwory zostały publikowane na kanale YouTube Gabi Gąsior w postaci teledysków w odstępach czasowych począwszy od października 2022 roku przez kolejne 8 miesięcy. Każdy videoclip poprzedzony jest podcastem - inspiracją, w którym autorka opowiada kilka słów o powstaniu piosenki, a zaproszeni goście: Arkadio, S. Anna Bałchan, Marcin Jakimowicz, OFM Lech Dorobczyński, Witold Kacała, Irmina Śliwińska, Marcin Zieliński oraz Roman Zięba dzielą się swoją prywatną historią związaną z treścią danej piosenki.

W grudniu 2022 roku ukazała się płyta CD z tym materiałem muzycznym oraz ze specjalnie zaprojektowanym szkiełkiem, przez który można spojrzeć na rzeczywistość w barwach nieba.
Powstała również seria gadżetów z projektami graficznymi NIEBA (filiżanki, koszulki, opaski na rękę, świeczka z plastra miodu) 

piątek
19 kwietnia
2024
18:00
place
Bielskie Centrum Kultury

ul. Juliusza Słowackiego 27
43-300 Bielsko-Biała