Koncert muzyki żydowskiej
André Ochodlo jest pieśniarzem i reżyserem, a także założycielem i dyrektorem Teatru Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie. Urodził się w Niemczech, a obecnie mieszka w Polsce. Studiował teatrologię i aktorstwo m.in. na Uniwersytecie w Gießen, w Wyższej Szkole Teatralnej w Lipsku oraz w Studium Wokalno-Aktorskim Teatru Muzycznego w Gdyni. Uczestnik festiwali i konkursów piosenki aktorskiej we Wrocławiu, Berlinie, Frankfurcie i Hamburgu. Występował też w Austrii, Kanadzie, USA i na Litwie. Nagrywał dla telewizji w Polsce, Niemczech, Czechach i Izraelu.
Podczas stażu aktorskiego w warszawskim Teatrze Żydowskim zainteresował się piosenką żydowską i rozpoczął naukę języka jidysz. Głównie w tym języku wykonuje też opracowany na początku lat dziewięćdziesiątych program złożony z piosenek żydowskich. Są to popularne utwory klasyczne oraz piosenki autorstwa poety Mordechaja Gebirtiga i współczesnych twórców żydowskich z Nowego Jorku, w nowym opracowaniu muzycznym krakowskiej kompozytorki Ewy Korneckiej. Krytycy zgodnie doceniają zdolność ekspresji i talent interpretatorski, który pozwala André Ochodlo za pośrednictwem dobrze znanych piosenek o zróżnicowanej tematyce - od radosnych i humorystycznych piosenek ludowych, przez miłosne i melancholijne, po psalmy i pełne patosu utwory żałobne - przywołać cały wachlarz treści i uczuć, a wraz z nimi niemal całkowicie zaginiony świat wschodnich Żydów i tragedię narodu żydowskiego.
Piosenki, które śpiewa André Ochodlo, układają się we wspaniały spektakl dramatyczny, którego mottem stały się słowa modlitwy, powtarzanej zawsze w Dniu Pamięci Holokaustu:
Eli, Eli, spraw Panie, by wieczny był świat.
Szum fal niechaj trwa, morza śpiew, piasek miękki
Światło burz i ten błękit, i modlitwa ta...
Po koncercie w Galerii Środowisk Twórczych otwarcie wystawy poplenerowej ,,Bliskość Nadziei".
Ogólnopolskie Spotkania w Kalwarii Zebrzydowskiej" oraz wystawy fotografii Jacka Witalińskiego ,,Misterium"
ul. Juliusza Słowackiego 27
43-300 Bielsko-Biała
