Sacrum In Musica 2011 | Sacrum In Musica
(033) 82 816 40
33 82 816 40
Subskrybuj Subskrybuj
  • Powiększ
  • Pomniejsz
  • Zwykły

Current Size: 100%

Sacrum In Musica 2011

XII Międzynarodowy Festiwal
Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu
„Sacrum in Musica”
26 - 30 kwietnia 2011 r.

POD PATRONATEM

Ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej
Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Rakoczego
oraz
Zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej
Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego 
Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Pawła Anweilera

PROGRAM FESTIWALU

26.04.2011 /WTOREK/ GODZ. 18.00 KOŚCIÓŁ P.W. JEZUSA CHRYSTUSA
ODKUPICIELA CZŁOWIEKA
BIELSKO-BIAŁA, UL. GIEWONT

UROCZYSTA INAUGURACJA FESTIWALU

SŁOWO:

JEGO EKSCELENCJA KSIĄDZ BISKUP 
TADEUSZ RAKOCZY 
ORDYNARIUSZ DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ

ORATORIUM NIEPOŁOMICKIE

„URBS AMABILIS ”
MIEJSCA UŚWIĘCONE

MUZYKA:

ZBIGNIEW WODECKI

LIBRETTO:

LESZEK ALEKSANDER MOCZULSKI

WYKONAWCY:

BIELSKA ORKIESTRA FESTIWALOWA
CHÓR MŁODZIEŻOWY RESONANS CON TUTTI
pod dyrekcją MIROSŁAWA JACKA BŁASZCZYKA 

BEATA RYBOTYCKA
EWA URYGA
JACEK WÓJCICKI
JANUSZ RADEK
ZBIGNIEW WODECKI
oraz uczeń bielskiej państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, Antoni Pękala, którego do występu przygotowała p. Beata Olma.

narracja: MARIA SUPRUN, KAZIMIERZ CZAPLA

przygotowanie chóru MARIA KROCZEK, WALDEMAR GAŁĄZKA

To niezwykłe widowisko muzyczne zostało zainspirowane historią Niepołomic.
W poetyckiej opowieści autora libretta Leszka Aleksandra Moczulskiego miasto stało się symbolem historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To będzie zarazem miejsce na wspomnienia wielkich łowów króla Zygmunta Starego i na kołysankę dla królewicza Olbrachta – syna Bony i Zygmunta Starego. Jednym z bohaterów jest Władysław Jagiełło, który w Niepołomicach przygotowywał zwycięską taktykę bitwy pod Grunwaldem. Fragment oratorium mówi o królewskich niepokojach o przyszłość kraju. Odzywają się, gdy Jagiełło w Puszczy Niepołomickiej słucha słowików... 
- Chciałem skomponować taką muzykę, która potrafi zamienić w obrazy wszystkie opowieści Leszka Aleksandra Moczulskiego. I mam nadzieję, że kiedy publiczność zamknie oczy, to je zobaczy w wyobraźni – mówił Zbigniew Wodecki w 2008 r., przed prapremierą oratorium w Niepołomicach.


 

27.04.2011 /ŚRODA/ GODZ. 18.00 DOM MUZYKI, BIELSKO-BIAŁA 
UL. SŁOWACKIEGO 27

RECITAL

ANDRÉ OCHODLO
Z ZESPOŁEM
/PO KONCERCIE OTWARCIE WYSTAWY/ 
Koncert pt. „Mayne Teg” jest połączeniem spektaklu teatralnego i recitalu muzycznego, w wykonaniu André Ochodlo wraz z zespołem wybitnych polskich muzyków jazzowych - The Jazzish Quintet - w składzie: Artur Włodkowski – klarnety, saksofon; Piotr Mania – fortepian; Adam Żuchowski – kontrabas; Krzysztof Gradziuk – perkusja, Mateusz Smoczyński – skrzypce. Celem programu jest udostępnienie współczesnemu odbiorcy ogromnego poetyckiego skarbca myśli, uczuć i emocji, których sens wykracza daleko poza jednostkowe przeżycia poetów galicyjskich, i osiąga o wiele bardziej uniwersalny, ludzki wymiar. W czasach, gdy coraz mniej osób czyta wiersze w jidysz, poezja śpiewana w tym języku stanie się bardziej przystępna i z pewnością znajdzie większą publiczność. Program, składa się z 13 utworów żydowskich poetów min: Samula Jakoba Ibera, Davida Kenigsberga, Melecha Chmelnitzkiego, Melecha Rewitscha, Mosce Lejb Halperna, Mendela Nejgreschla’a, Dwoje Fogla, do których muzykę napisał wybitny młody kompozytor z Gdańska Mark Czerniewicz. Kompozytor zaskakuje niezwykłą wyobraźnią muzyczną i rzadką umiejętnością łączenia tradycyjnych i nowoczesnych elementów w swoich kompozycjach. 


 

28.04.2011 /CZWARTEK/ GODZ. 18.00 KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI
BIELSKO-BIAŁA, PLAC LUTRA

ŚPIEWY STAROCERKIEWNE

W WYKONANIU 22 OSOBOWEGO ZESPOŁU

„THE MALE CHOIR OF ST. PETERSBURG” Z ROSJI

„Męski chór z Petersburga” pod kierownictwem Wadima Afanasjewa kontynuuje najlepsze tradycje rosyjskiego prawosławnego śpiewu chóralnego a capella! Właśnie ta wokalna i brzmieniowa wirtuozeria przyniosła zespołowi światowe uznanie! 
W 1993 roku Przewodniczący Prawosławnej Misji Duchowej w Jerozolimie Archimandrit Feodosij przyznał chórowi tytuł „Pielgrzymów Jerozolimy”. Chór został wówczas wyświęcony i wykonywał uroczyste śpiewy w Bazylice Grobu Pańskiego, w Betlejem, w Nazarecie;
W 1998 roku rząd Federacji Rosyjskiej zaprosił chór do towarzyszenia podczas wielkiej pokuty narodu rosyjskiego- podczas ceremonii pochówku szczątków cara Rosji Mikołaja II oraz członków carskiej rodziny w Soborze Św. Piotra i Pawła w twierdzy Pietropawłowskiej;
Metropolita udzielił błogosławieństwa i pozwolenia na wykonanie muzyki w czynnych soborach miasta. Chór regularnie w ciągu ostatnich 10 lat wykonuje koncerty w najbardziej prestiżowym soborze Petersburga (zbudowanym przez Piotra I), Soborze Św. Piotra i Pawła w twierdzy Pietropawłowskiej, miejscu pochówku szczątków carskiej rodziny;
Repertuar chóru obejmuje muzykę sakralną, muzykę świecką i pieśni ludowe.
 

29.04.2011 /PIĄTEK/ GODZ. 18.00 KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. ANDRZEJA BOBOLI 
BIELSKO-B. /OBOK SZPITALA WOJ./

WYSTAPIĄ:
GWENDOLYN BRADLEY – sopran
/USA/
CHÓR SPIRITUALS SINGERS BAND
BIELSKA ORKIESTRA KAMERALNA 
POD DYR. JANUSZA POWOLNEGO 

Gwendolyn Bradley Od 1981 roku, przez 9 sezonów była pierwszy sopranem w Metropolitan Opera.
W Europie po raz pierwszy wystąpiła w 1983 r. w Netherlands Opera w tytułowej roli Rodelindy Haendla.
W roku 1987 zadebiutowała w Deutsche Opera, w roli Gildy w Rigoletcie Verdiego. Dysponująca liryczno-koloraturowym sopranem artystka stała się ulubienicą berlińskiej publiczności.
Opinie znakomitej śpiewaczki Gwendolyn Bradley utrwalała, koncertując w Paryżu, Tokio, Nowym Jorku, Berlinie, Lizbonie, Wenecji, Pradze, Montrealu, San Sebastian i Los Angeles.
Gościła także na polskich scenach operowych. Współpracowała m.in. z Janem Krenzem, Jerzym Maksymiukiem i Antonim Witem. 
 

Spirituals Singers Band powstał w 1978 roku we Wrocławiu. Inicjatorem powstanie formacji był Włodzimierz Szomański. SSB to najdłużej istniejący zespół wokalny w Polsce, specjalizujący się w wykonaniach a’cappella pieśni Negro spirituals, gospel, traditional jazz, a także muzyki rozrywkowej. 
Zespół występował na takich festiwalach jak Wratislavia Cantans, Jazz Jamboree, Muzyka w starym Krakowie, Legnica Cantat. Wielokrotnie występował za granicą m.in. we Francji, Niemczech, Holandii i na Litwie. Zdobywał wiele prestiżowych nagród m.in. na festiwalu Old Jazz Meeting, Nagrodę Estrady Polskiej Prometeusz 2000, nagrodę artystyczną im. Ks. Włodzimierza Pietrzaka. 
Efektem ponad 30 lat działalności jest 10 płyt, kilka tysięcy koncertów oraz liczne programy telewizyjne. 
 

30.04.2011 /SOBOTA/ GODZ. 18.00 KOŚCIÓŁ EWANGELICKO-AUGSBURSKI 
BIELSKO-BIAŁA - PLAC LUTRA

ZAKOŃCZENIE FESTIWALU SAKRALNEGO

SŁOWO:

JEGO EKSCELENCJA KSIĄDZ BISKUP 
PAWEŁ ANWEILER
ZWIERZCHNIK KOŚCIOŁA EWANGELICKO-AUGSBURSKIEGO 
DIECEZJI CIESZYŃSKIEJ
PACO PEÑA
„MISA FLAMENCA ”

Paco Peña urodził się 1 czerwca 1942 roku w Cordobie, w rodzinie hiszpańskich gitarzystów flamenco. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na gitarze. Dzisiaj jest jednym z najbardziej znanych gitarzystów flamenco. Od kilkudziesięciu lat mieszka w Anglii. 
W konserwatorium muzycznym w Rotterdamie założył pierwszy na świecie kurs na gitarę flamenco na poziomie uniwersyteckim. 
"Misa Flamenca" skomponowana jest według porządku mszy katolickiej. Treścią pieśni są więc liturgiczne teksty zaśpiewane w formie flamenco. Łączy chrześcijańską żarliwość z emocjonalnością flamenco, jest wyrazem ekumenicznej wiary w Boską Opatrzność
„Msza” jest uznawana za jedną z najlepszych płyt Paco. 
Posłuchaj fragmentów:
 

PACO PEÑA wystąpi z zespołem w składzie: Paco Arriaga - gitara, Rafael Montilla - gitara, El Chaparro - śpiew, Inmaculada Rivero - śpiew, Jose Angel Carmona - śpiew, Nacho Lopez - perkusja, Raul Mendez - taniec.
Paco PEÑA zaprosił do udziału w koncercie Młodzieżowy Chór Mieszany Bielskiego Centrum Kultury - Ave Sol. 

Poniżej - program festiwalu: